Gražiai sukasi kalendorinis ratas, viena šventė keičia kitą. Per Saulės Saulėgrįžą Elnias Devyniaragis su kalveliais pramušė ledą ir išvadavo Saulelę naujam kopimui į kalną. Pasitikti grįžtančios Saulės Panevėžio romuviai susirinko gruodžio 21-ąją Sarksalyje, Panevėžio rajone, prie Medeinės aukuro.

romuva

Žiemos saulėgrįža

Visą dieną gausiai snigo, tačiau niekas nepabūgo užpustytų miško keliukų ir susirinko į bendraminčių ratą grįžtančios Saulės pasveikinti. Pirmą kartą apeigą atliko Romuvos narys, būsimasis Vaidila Sigitas-Vėjas. Būsimasis Vaidila pasakė visiems palinkėjimą, pagerbė Perkūną, Gabiją, Medeinę, Praamžių ir kitus dievus. Susirinkusieji gavo po ąžuolo gabalėlį, į kurį mintimis sudėjo viską, kas gyvenime nereikalinga, vargina, ko norima atsisakyti. Tokius užkalbėtus medžio gabalėlius sudėjo kiekvienas į aukuro ugnį su viltimi, kad dievai jo prašymą išgirdo ir visos negandos aplenks. Sigitas –Vėjas, padedamas “Kupkiemio” dainininkėms ir visiems romuviams, atliko keletą giesmių dievams, palinkėjo visiems laiminguo likti su dievais.

Po mistika dvelkiančios apeigos, gerokai pašalę nosytes, visi sugužėjo į sodybos šeimininko ir Medeinės aukuro sergėtojo  Juozo jaukų dvarelį. Labai greitai stalai buvo nukloti suvežtinėmis vaišėmis, o paveldo kulinarai Aliukas ir Vaidotas nustebino ant iešmo keptu avinėliu, žarijose spargsinčiomis bulvėmis ir burokėliais. Panevėžio Romuvos Vaidila Laimutis Vasilevičius pateikė metinę Romuvos veiklos ataskaitą, pristatė kitų metų  planus. Kol svečiai iš Kupiškio linksmino visus žaismingomis Kalėdinėmis dainomis, smagiais burtais, vaikai lauke surengė tikrą sniego mūšį. Niekam nepavyko sausam pro mūšio lauką praeiti. O dar kas energingesni, tai ir rogutėmis po apsnigtą mišką pavažinėjo. Taip besilinksminant ir pats Elnias Devyniaragis iš miško atbėgo, kartu du kalvelius atsivesdamas. Kalviai pasirodė labia stiprūs, kaipmat užšalusį ežerėlio ledą pramušė ir Saulę išvadavo.

elnias

Elnias Devyniaragis

Padėkoję Elniui ir jo kalveliams, kas į iškūrentą pirtį patraukė, kas prie vaišių stalo dar pasiliko, o kas link namų pajudėjo. Linksmos nuotaikos ir šventinio šurmulio netruko. Saulės išlaisvinimo stebuklas įvyko, ir ne tik gamtoje, bet ir kiekvieno širdyje. Dievai padovanojo nuostabią žiemos naktį…

P.S. Panevėžio Romuvos Vaidila Laimutis Vasilevičius taria didelį ačiū vyrams ir moterims padėjusiems pasiruošti šventei,  auginusiems, prieskoniavusiems ir kiaurą dieną kepusiems avį, taip pat būsimiems Vaidiloms už apeigą Praamžiui, „Kupkiemiui” už giesmes ir burtus,  Vidui už avį, Dalytei už malkas, Daivutei už elnią ir gaspadoriui Juozui už šilumą ir pirtį.

Teksto autorė – Lina Blužaitė.