R. Vilčinsko nuotrauka

 

Kviečiame kartu švęsti gamtos atbudimo, pirmosios pavasario žalumos šventę Jorę Kulionyse!

Jorė – trumpas gamtinis virsmas, kuomet gyvybinės galios išlaukusios ir iškentėjusios ilgą tamsos ir šalčio kalėjimą dangiškosios šviesos pažadintos – veržiasi naujam gyvybės ratui. Dangiškosios šviesos nusileidimą į gimdančią Žemę tuo metu apreiškia pirmasis Perkūnas – išsprogdinantis  paskutinius žiemos luobus perkūnydamas ir paleisdamas augti viską kas gyva.
Išsamiau apie šventę: https://alkas.lt/jore/apie-jore/?fbclid=IwAR3IBfWQaUDohU3sPWBzMwWvqivOV8lLsXVm1slodu6rjLAAWXz97qdFK-0_aem_AUWxIz8HpLGAf2QXoCS4yxYV9MQ3KR-zTtwnoUgfATjS-VfPjnOu0p-wmEI9JDD-5R0

Numatoma programa:

XXVIII PIRMOSIOS
PAVASARIO ŽALUMOS ŠVENTĖ JORĖ‘2024
Kulionys, Molėtų r.
Penktadienis, balandžio 26 d.

• 11-17 Talka šventvietėje. Pasineriame į pirmąja pavasarine žaluma – džiaugiamės, stebimės –puošiame Stebyklos stulpus, Aukurus ir Vartus, Perkūno šventvietės erdvę. Tvarkome taką į Kulionių piliakalnį, ruošiame piliakalnio ugniavietę ir aikštelę.
• 19 Vakaro laužas, dainos.
• 21-22 Naktinis žygis Kulionių apylinkėse aplankant gamtos paminklus

Šeštadienis, balandžio 27 d.

• 11-14 Talka šventvietėje. Pirmąja pavasarine žaluma puošiame Stebyklą, Vartus, Perkūno šventvietę.
• 12 Kalavijo menas su HEMA klubu Alber aus Memel/VU
• 13 Ką valgyti miške? Įvadinis pasivaikščiojimas Labanoro pakraščiais su Emilija Raišyte
• 15-16 „Per stabą į nuostabą“ – galų galios paieška Dangaus šviesulių stebykloje su vaidila Jonu Vaiškūnu.
• 16-17 Susitikimas su amatininkais
• 16-19 Perkūno pirtis.
• 17-18 Sodų vėrimas su meistre J. Kaščiukaite-Kutkiene.
• 18-19 Namų altorėliai – susipažinimas su Emilijos Raišytės kūryba
• 19-21 Senoviniai žaidimai su Brolių Rato vyrais
• 21-24 Vakaro laužas, ugnies reginiai, vakaronė, šokiai. „Tankuojis“ ir bendr.

Sekmadienis, balandžio 28 d.

· 10.30 Apeiginio viralo užkaitimas ir virimo pradžia Perkūno šventovėje.
· 11-16 Amatininkai džiugina savo rankdarbiais ir siūlo juos įsigyti.
· 11 „Pulkun pulkun broliukai/sesutės – pulkun“ – apeiginis susibūrimas Dangaus šviesulių stebykloje. Krivės ir vaidilos sveikinimas.
· 11.30 Iškilminga Dangaus stebyklos eisena į Kulionių piliakalnį su vėlių vėliavomis, žvakutėmis ugniai nuo piliakalnio parsinešti, kartu su „Kūlgrinda“ ir „Medgrinda“ giedant Jorės giesmes.
· 12 Protėvių vėlių pagerbimas piliakalnyje. Giedame „Oi kalnas kalnas“, protėvių atminimo ir karines giesmes. Krivė ir vaidilos sako sveikinimo kalbas. Per Amžinąją ugnį aukojame protėvių vėlėms
· 12.15 Vaidilų įšventimas. Įšvenčiami Romuvos vaidilos. Įšvenčiamųjų galios saitas – jore puošta krivulė.
· 12:35 Romuvių įšventimas. Įšvenčiamųjų galios ženklas – baltiškas papuošalas, kuris po įšventimo tampa Romuvio Galios saitu.
· 13.00 Apeiginė karžygių kova, skirta pilėnų atminimui ir mūsų visų kovinių galių stiprinimui.
· 13.30 Iškilminga Kulionių piliakalnio eisena į Dangaus stebyklą. Nuo piliakalnio Aukuro prisidegę savo žvakeles ir deglus, Šventą Ugnį nešame į Dangaus stebyklą.
· 13.50 Žengiame pro Jorės vartus, per Jorės vandenį ir „Dūno upę“.
· 14.00 Įkuriamas Ugnies aukuras Dangaus stebykloje. Su „Kūlgrinda“ ir „Medgrinda“ Giedame „Dega ugnelė tūta tūta“, „Jorja geras vakaras“, „Žemynėle, žiedkelėle“. Labiname Gabiją, Žemyną, Perkūną. Aukojame Joručius ir Duoną. Žemyneliaujame. Siunčiame ratu šventinį kaušą ir tariame linkėjimus. Dainuojame „Jori, šildyk žemį“ ir kt. Labiname naujuosius romuvius ir Joriukus (visus kurių vardai su šaknimi Jor- Jar- Jur-) kviečiame į rato vidų ir eidami ratelius apie juos audaujame „Tu žilvitėli, dabile“.
· 14.30 Aukojame atsivežtus akmenis Perkūno šventovei. Aukodami garsiai sakome iš kur atkeliavo akmuo, tariame iškilmingus linkėjimus artimiesiems, visai Tautai. Ant akmenų degamos žvakutės, aukojama pirmoji žaluma. Krivė pašventina akmenis. Giedame „Didysie mūsų“, „Dijūta kalnalis“, einame rateliu apie šventovės akmenis.
· 14.50 Šventinio Viralo srėbimas. Jorės giros ir sulos ragautuvės. Apeiginės kiaušinienės kepimas. Suneštinės vaišės. Vaišiname vieni kitus.
· 16.00-17.00 Krivio Jauniaus skaitymai „Krivio Jauniaus Išminties pamokos“. Į mus žiūri Krivio Jauniaus nuotrauka. Krivė uždegta žvakę siunčia per rankas į Aukurą. Skamba Krivio Jauniaus „Perkūne“. Kalba Krivė Inija Trinkūnienė, Vaidila Jonas Vaiškūnas, Garbės Vaidila dr. Dainius Razauskas. Viską apvainikuoja „Jovaras“.

***

Etnografinė sodyba ir dangaus šviesulių stebykla: „Margi stiklai“ – Dalios Stalauskienės paveikslų ant stiklo paroda; „Juostų pynimo tradicija: Žmonės ir spalvos“ – aukštaitiškų pintinių juostų paroda.
Žvaigždžių skliaute: „Mūsų Krivis Trinkūnas“ – Vytauto Daraškevičiaus nuotraukų paroda.

PRAŠYMAS

Būkite geri, atvažiuodami nepamirškite ŠAUKŠTŲ ir DUBENELIŲ viralui, STIKLINIŲ – girai ir sulai, MARGUČIŲ, JORUČIŲ – vaišėms, ridenimui, ŽVAKIŲ – apeiginei ugniai, PAPUOŠALO – įsišventimui į romuvius, AKMENS – Perkūno šventovei, VAIŠĖS – draugui/ei.

PATARIMAI

Nakvoti patariame:
* Kas nebijo šalnos – savo palapinėje Etnografinėje sodyboje.
** Kaimo turizmo sodyboje „Pas Ilona“ (susitarti tel. 8-603 21055).
*** Observatorijoje [GERA ŽINIA]: Iš 04.27-28 d. Centriniame Molėtų observatorijos pastate – 23 vietos. Dar 4 vietos, jei labai reiktų, yra prof. V. Straižio korupse. Su patalyne 20 eur už 1 lovą, jei savo atsivežate tai po 15 eur. Skambinkite: 8-674 21316.